U 8.38 IZVADIO JE PIŠTOLJ I ISPALIO PRVI METAK, PA REKAO DA JE PSIHOPATA: Kako i zašto roditelji masovnog ubice iz Ribnikara nisu primetil upozoravajuće znake?!
Tragedija u Ribnikaru ponovo je otvorila bolna pitanja o ranom prepoznavanju psihopatskih crta kod mladih ljudi. Prema navodima iz izveštaja, masovni ubica je u 8.38 izvadio pištolj i ispalio prvi metak, nakon čega je izjavio da je psihopata. Fokus istraživanja sada je usmeren na porodicu počinioca i pitanje zašto roditelji nisu primetili opasne signale koji su prethodili ovom zločinu. Analizira se ponašanje mladića u periodu pre napada, kao i način na koji su njegovi postupci bili interpretirani u kućnom okruženju. Ovakvi događaji ukazuju na duboku krizu u prepoznavanju mentalnih poremećaja koji mogu voditi ka ekstremnom nasilju.
Pitanje odgovornosti roditelja u slučajevima masovnog ubistva često se pretvara u javnu optužnicu koja ne nudi nikakvo pravo rešenje. Kada se zločin dogodi, društvo prirodno traži krivca u najbližoj krugu, pretpostavljajući da su znaci bili očigledni i da su ih porodica namerno ignorisala. Međutim, granica između nemirnog mladalačkog perioda i ozbiljnog psihopatskog poremećaja je izuzetno tanka i često nevidljiva čak i stručnjacima. Problem nije samo u nepažnji najbližih, već u nedostatku sistema koji bi ranije prepoznao i obradio takve individualnosti pre nego što dođu do oružja. Umesto da tražimo krivicu u kućnim zidovima, možda bi trebalo da se zapitamo zašto naše institucije i okruženje dopuštaju da se ovakve patologije razvijaju u tišini i bez nadzora. Da li je društvo zaista postalo toliko nesvesno znakova koji najavljuju tragediju, ili su ti znaci jednostavno bili previše suvi i neugodni da bismo ih priznali?