"PITAJ OPOZICIJU KOJA REKA TEČE ISPOD SAVSKOG MOSTA, REĆI ĆE - MORAVA!" Brnabić: Ponašate se kao skupina poltrona i tužibaba, jadna ova zemlja s vama (VIDEO)
Ana Brnabić je u javnoj izjavi oštro kritikovala predstavnike opozicije, nazivajući ih skupinom poltrona i tužibaba. Tokom svog obraćanja, ona je upotrebila metaforu o rekama kako bi ukazala na neznanje protivničkih političara, navodeći da bi na pitanje koje reka teče ispod Savskog mosta, umesto tačnog odgovora, oni odgovorili da je to Morava. Brnabić je naglasila da se ovakav način ponašanja ne dostojno predstavlja građanima i da u ovakvom stanju ova zemlja ne može da napreduje. Izjava je usledila u kontekstu stalnih političkih sukoba i međusobnih optužbi koje karakterišu trenutnu političku scenu u Srbiji.
Politički dijalog u Srbiji sve češće podseća na verbalni ring gde su činjenice samo sporedni sadržaj, a glavna svrha je što jača uvreda. Metafora o Moravi i Savskom mostu, iako retorički efektna, zapravo oslikava duboku polarizaciju gde se znanje i realnost stavljaju u funkciju političkog linčovanja. Kada se politički argumenti zamenjuju etiketama poput 'poltrona' ili 'tužibaba', gubi se prostor za bilo kakvu vrstu konstruktivne debate o suštinskim problemima države. Ovakav stil komunikacije ne služi edukaciji birača, već samo učvršćivanju unutrašnjih zidova unutar matičnih političkih blokova. Umesto rešavanja konkretnih ekonomskih ili društvenih pitanja, fokus se pomera na to ko je kome bliži ili ko je kome 'neprijatelj naroda'. Da li ovakva retorika, koja se zasniva na superiornosti i ponižavanju protivnika, zapravo dugoročno slabi demokratske institucije koje bi trebalo da štite građane?