"OD OVOGA SAM ŠKOLOVALA DECU!" Prodavci sa buvljaka u Sremskoj Mitrovici strepe: Ne bežimo od poreza, samo nam dajte da radimo (FOTO)
Prodavci na buvljaku u Sremskoj Mitrovici izrazili su veliki strah zbog najavljene izgradnje nove zgrade na mestu gde se trenutno nalazi njihova pijaca. Trgovci, koji su na ovom mestu radili decenijama, ističu da su od ove zarade školovali decu i izgradili domove. Naglašavaju da ne odbijaju plaćanje poreza i da žele da rade legalno, ali ih brine gubitak prostora koji im je jedini izvor prihoda. Planirana gradnja nove infrastrukture direktno ugrožava njihovu egzistenciju, jer trenutno nemaju alternativno mesto gde bi mogli da nastave sa radom. Lokalno stanovništvo i prodavci traže dijalog sa gradskim vlastima kako bi se pronašlo rešenje koje ne uključuje njihovo potpuno uklanjanje sa tržišta.
Sremskom Mitrovicom odjekuje neizvesnost koja je karakteristična za svaki proces urbanizacije koji ne uzima u obzir ljudski faktor. Dok se na papiru planovi o novim zgradama i modernoj infrastrukturi čine kao neophodan korak ka napretku, za ljude sa buvljaka ti isti planovi predstavljaju egzistencijalnu pretnju. Ovde se ne radi o otporu ka modernizaciji, već o borbi za osnovni ugroženi životni standard. Trgovci koji su decenijama bili deo lokalne ekonomije, uprkos neformalnom karakteru, sada traže samo jedno: pravo na rad i predvidivost. Problem je u tome što se u takvim situacijama često zaboravlja da grad se ne gradi samo od betona i čelika, već i od ljudi koji su taj prostor održavali decenijama. Ako se odluke donose bez stvarne komunikacije sa onima na koje se direktno odnose, rizikujemo stvaranje socijalnog rupa koju nijedna nova zgrada neće moći da popuni. Da li je cena urbanog razvoja uvek neizbežno isplativa u vidu marginalizacije onih koji su najosetljiviji?