Veliki deo Beograda danas ostaje bez struje: EDS objavila satnice isključenja
Elektrodistribucija Srbije (EDS) objavila je plan isključenja električne energije za određene delove Beograda koji je predviđen za 26. jun 2026. godine. Prema zvaničnim informacijama, planirana isključenja su neophodna zbog radova na održavanju elektroenergetskih objekata i mreže, kako bi se osigurala stabilnost sistema i sprečile neplanirana oštećenja. Veći deo gradskih četvrti biće pogođen određenim satnicama tokom dana, a korisnicima se savetuje da unapred provere tačno vreme kada njihova naselja ostaju bez struje. EDS naglašava da su ovakve intervencije deo redovnog procesa unapređenja infrastrukture, koji omogućava dugoročnu pouzdanost napajanja u glavnom gradu.
Planirana isključenja struje u Beogradu postala su deo svakodnevnog kalendara građana, koji se više ne posmatraju kao izuzetak, već kao neizbežna realnost. Dok se zvanične informacije fokusiraju na tehničku neophodnost i održavanje mreže, u pozadini se krije dublja slika infrastrukture koja se bori sa pritiskom modernog urbanog života. Grad koji se širi i troši sve više energije zahteva sistemske radove, ali svaki zastoj u radu domaćinstava i privrede podseća na ranjivost sistema koji se oslanja na zastarele delove koji se pokušavaju popraviti u hodu. Razlika između planiranog održavanja i neplaniranog kvara je u ovom slučaju samo stvar organizacije, ali osećaj nesigurnosti ostaje prisutan. Može se reći da Beograd živi u stalnom režimu 'servisiranja' sistema koji bi trebalo da radi bez prekida. Da li su ovakve intervencije zaista dovoljne da spreče buduće nestanke struje tokom ekstremnih letnjih talasa toplote, ili samo odlažu neizbežan kolaps starije mreže?