DOVEZLI IH NA VOJNU VEŽBU, OSTAVLJAJU DA "MOTRE" NA KINU: Amerikanci ostavljaju raketne lansere "Tajfun" u Zemlji izlazećeg sunca
Američka vojska planira da zadrži deo svoje napredne vojne tehnologije u Japanu nakon završetka zajedničkih vojnih vežbi. Reč je o raketnim lanserima tipa "Tajfun", koji predstavljaju ključni deo strateškog arsenala Sjedinjenih Američkih Država. Odluka o ostavljanju ove opreme u Zemlji izlazećeg sunca dolazi u kontekstu jačanja regionalne bezbednosti i produbljivanja vojnog partnerstva između Vašingtona i Tokija. Lanseri su dopremljeni radi učešća u planiranim vežbama, ali se njihovo zadržavanje u Japanu posmatra kao signal snage u Indo-Pacifičkom regionu. Ovaj potez direktno utiče na vojnu ravnotežu u okruženju, gde se intenzitet vojnih aktivnosti stalno povećava.
Geopolitička igra u Indo-Pacifiku sve više podseća na šahovsku partiju gde se figure ne pomeraju samo radi vežbi, već kao trajna prisustvo na terenu. Ostavljanje lansera "Tajfun" u Japanu nije samo logistički detalj, već jasna poruka upućena svim akterima u regionu. Dok se zvanični saopštavanja fokusiraju na stabilnost i zajedničku odbranu, realnost je da se vojni kapaciteti sve češće fiksiraju na lokacije koje su strateški osetljive. Amerika više ne šalje samo vojsku na obuku, već integriše svoju najmoderniju tehnologiju u samu arhitekturu japanske bezbednosti. To stvara novu vrstu zavisnosti i istovremeno postavlja Japan u centar potencijalnih budućih konflikata. Umesto privremenog prisustva, dobili smo koncept trajne tehnološke utvrđenosti. Da li je ovakvo učvršćivanje vojnih pozicija zapravo garancija mira ili samo priprema za scenario u kojem će diplomatija postati potpuno bespomoćna?