Mađarski premijer najavio novi Ustav i uklanjanje Orbanove mafije
Mađarski premijer Peter Mađar predstavio je u ponedeljak novi politički plan koji uključuje pisanje novog Ustava zemlje. Ovaj predlog najavljuje radikalne promene u državnoj upravi, sa ciljem smene nekoliko najviših zvaničnika iz mađarske administracije. Mađar je ove korake opravdao potrebom za uklanjanjem uticaja onoga što je nazvao Orbanovom mafijom. Planom se teži rešavanju problema korupcije i dubokoj restrukturalizaciji državnih institucija kako bi se obezbedila čišća uprava. Ova najava označava jedan od najznačajnijih političkih zaokreta u mađarskoj unutrašnjoj politici, jer direktno cilja na trenutni politički sistem i stare strukture moći.
Politički pejzaž Mađarske ulazi u fazu koja podseća na surovu operaciju čišćenja operacionog polja. Najava Petera Mađara o pisanju novog Ustava i uklanjanju visokih zvaničnika nije samo administrativna promena, već pokušaj potpunog resetovanja državnog aparata. Kada se reč 'mafija' koristi u zvaničnim političkim izjavama, granica između legitimne politike i lične borbe za moć postaje izuzetno tanka. Ovakav pristup sugeriše da su postojeće institucije postale toliko zasićene starim strukturama da njihova samo popravka više nije dovoljna, već je potreban potpuno novi temelj. Ipak, istorija nas uči da novi zakoni i novi ustavi često služe samo kao maske za nove moćnike koji će zameniti stare. Rizik postoji da se umesto čišćenja administracije zapravo vrši samo zamena jedne grupe interesa drugom, dok se suština problema ne rešava. Da li je novi Ustav zaista šansa za demokratski preokret ili samo novi alat u rukama nekoga ko želi da potpuno kontroliše državu?