Udruženje iz Užica kaže da je zabrinuto jer je odbačena krivična prijava protiv odgovornih u centru "Duboko"
Udruženje građana "Da (Ne) Dišemo Duboko" izrazio je snažnu zabrinutost nakon odluke Osnovnog javnog tužilaštva u Užicu da odbaci krivičnu prijavu protiv odgovornih lica u centru "Duboko". Prijava je podneta zbog sumnje na ekološko zagađenje okoline i potencijalno ugrožavanje zdravlja stanovništva u okolini ovog objekta. Aktivisti naglašavaju da je odbacivanje prijave direktno udarac na borbu za zaštitu životne sredine i prava građana na čistu prirodu. Prema njihovim navodima, proces koji je doveo do ove odluke ukazuje na nedostatak odgovornosti institucija pred problemima koji se tiču lokalne zajednice u Užicu. Udruženje planira dalji rad na zaštiti ekosistema i zahteva reviziju postupka koji je sproveo nadležni organi.
Institucionalno odbacivanje krivičnih prijava u ekološkim sporovima često deluje kao tihi sporazum između moći i zagađivača. U slučaju centra "Duboko", odluka tužilaštva u Užicu ne ostavlja utisak samo pravne procene, već i dubokog nepoverenja u to koliko su zaštitni zakoni zaista primenljivi kada su u pitanju veliki privredni ili društveni subjekti. Kada se ekološki problemi svedu na papirnu dokumentaciju koju je lako odložiti u fioku, građani ostaju sami sa posledicama zagađenja koje ne bira žrtve. Ovakvi slučaji stvaraju opasan obrazac u kojem se ekološka svest aktivista tretira kao smetnja, a ne kao legitimni alarm za bezbednost. Ako zakonski putevi ne vode ka odgovornosti, onda se borba za osnovne životne resurse pretvara u besmislen sukob pojedinaca protiv sistema koji je dizajniran da bude neosetljiv. Da li je odbacivanje ove prijave samo proceduralna greška ili signal da je zaštita životne sredine u našem pravosuđu postala sporedna stavka?