U SRBIJI ČAK MILION I PO LJUDI IMA SIMPTOME OVE OPAKE BOLESTI, A NE LEČE IH Lekari upozoravaju na stravične posledice: "Skoro polovina dobije infarkt"
U Srbiji se javlja ozbiljan zdravstveni problem koji pogađa miliona i po ljudi koji pokazuju simptome opake bolesti. Lekari izražavaju duboku zabrinutost zbog nedostatka adekvatnog lečenja kod velikog broja pacijenata. Prema stručnim procenama, situacija je kritična jer skoro polovina onih koji ne reaguju na simptome može doživeti infarkt. Medicinski radnici upozoravaju na stravične posledice zanemarivanja zdravstvenog stanja, ističući da je rano otkrivanje ključno za sprečavanje fatalnih ishoda. Trenutno stanje ukazuje na to da veliki broj građana ignoriše rane znake bolesti, što direktno ugrožava njihove živote i stvara ogroman pritisak na zdravstveni sistem.
Statistika koja pogađa milion i po ljudi zvuči kao scenario za distopijski film, ali je to surova realnost našeg društva. Dok stručnjaci alarmiraju da skoro polovina pacijenata može završiti sa infarktom, izgleda da je u javnosti vladao dugogodišnji period ignorisanja osnovnih zdravstvenih rizika. Neverovatno je kako se ozbiljni simptomi svedu na neku vrstu svakodnevnog buke koju ljudi odlučuju da ne primećuju dok ne postane prekasno. Možda je problem u nekoj kolektivnoj nesvesnoj ignoranciji ili jednostavno u tome što je svest o prevenciji postala luksuz koji mnogi ne mogu ili ne žele da priušte. Umesto preventivnih mera, često čekamo da se kriza pretvori u tragediju kako bismo tek tada pokrenuli bilo kakvu akciju. Da li ćemo nastaviti da čekamo infarkte kao jedini način da shvatimo ozbiljnost situacije ili će se sistem konačno probuditi?