U Žikinoj dinastiji merila pauzu za topli obrok, danas je ne biste prepoznali: Maja napustila Srbiju pre 30 godina, a evo kako sad izgleda (FOTO)
Glumica Maja Sabljić, koja je bila deo čuvene Žikine dinastije, odlučila je da napusti Srbiju pre otprilike 30 godina. U vreme kada je radila u okviru porodice Žutić, aktori su često morali da pauziraju rad radi osnovnih životnih potreba, poput toplog obroka, zbog specifičnih uslova u tadašnjoj kinematografiji. Danas, Sabljić živi i radi u inostranstvu, a njena transformacija i životni put od filmske scenice do stabilnosti u dijaspori predstavljeni su kroz fotografije koje pokazuju njeno trenutno stanje. Tekst naglašava razliku između skromnih početaka u domaćoj umetničkoj industriji i današnjeg izgleda glumice koja je izgradila novi život van granica zemlje.
Nekadašnji filmski svet, koji je bio definisan nestabilnošću i često marginalnim uslovima rada, danas deluje kao daleka uspomena na vreme kada je umetnost bila sporedna u odnosu na preživljavanje. Maja Sabljić predstavlja generaciju koja je u potrazi za dostojanstvom i osnovnom sigurnošću morala da pređe granice, ostavljajući iza sebe dinastije koje su nekada držale monopol na ekranu. Njena odluka da napusti Srbiju pre tri decenije nije bila samo profesionalni potez, već verovatno i nužnost usmerena ka stabilnijem okruženju koje domaću umetničku scenu tada nije mogla da ponudi. Danas, kada gledamo njene transformacije, ne vidimo samo promenu fizičkog izgleda, već i rezultat decenijskog prilagođavanja novom svetu. Možda je upravo ta migracija bila jedini način da se očuva lični integritet i profesionalni identitet koji su u domaćim uslovima bili ugroženi. Da li je odlaska u dijasporu zapravo najstariji metod očuvanja umetničke energije u zemljama koje ne umeju da pruže osnovnu sigurnost svojim stvarateljima?