SRCE Novi Sad: Gradsko porodilište "Betanija" radi bez upotrebne dozvole
Organizacija Srbija Centra (SRCE) iz Novog Sada uputila je ozbiljno upozorenje povodom rada gradskog porodilišta "Betanija". Prema navodima ove organizacije, lamele B i C u okviru pomenutog porodilišta funkcionišu bez izdate upotrebne dozvole. Ovakva situacija ukazuje na potencijalne pravne i bezbednosne propuste u radu ustanove koja je zadužena za najosetljiviju grupu građana. SRCE naglašava da rad u objektima koji nemaju zakonsku potvrdu o upotrebi predstavlja rizik, s obzirom na to da takva dokumentacija garantuje usklađenost sa svim sigurnosnim i higijensko-sanitarnim standardima neophodnim za medicinske procese.
Situacija u Novom Sadu podseća na apsurd koji postala svakodnevica u našem sistemu funkcionisanja javnih ustanova. Činjenica da porodilište, mesto koje bi trebalo da bude sinonim za maksimalnu sigurnost i strogo definisane protokole, radi bez upotrebne dozvole, deluje gotovo nevaporno. Dok bi se za bilo koji drugi građevinski objekat, pa makar i manju prodavnicu, insistirali na papirima, ovde se radi o objektima B i C koji su direktno povezani sa zdravljem novorođenčadi i majki. Možda se u lokalnoj administraciji smatra da su medicinske potrebe izuzetak od zakona, ili je reč o klasičnom birokratskom nemaru koji se rešava na neodređeno vreme. Da li je zaista prihvatljivo da se životni najvažniji trenuci odviju u prostorijama koje formalno ne postoje u zvaničnoj evidenciji državnih organa?