SPAS OD TROPSKIH NOĆI! Od danas noćno kupanje na bazenima "Olimp" u Beogradu
Bazenima SC Olimp u Beogradu od danas je omogućeno noćno kupanje, što predstavlja odgovor na ekstremne toplotne talase i tropske noći koje pogađaju grad. Ova odluka omogućava građanima da uživaju u vodi nakon sumraka, kada su temperature prijatnije za boravak napolju. Rešenje je uvedeno kako bi se pružila dodatna olakšica stanovnicima Beograda koji se bore sa neizdržljivim uslovima tokom letnjih meseci. SC Olimp, kao jedan od najpoznatijih sportskih centara u glavnom gradu, prilagođava svoje termine radnog vremena potrebama korisnika koji traže spas od visokih temperatura tokom večernjih sati.
Beogradski leti ritam odavno se promenio pod pritiskom sve učestalijih klimatskih ekstremnih pojava. Kada noći postanu toliko tople da spavanje postaje fizički iscrpljujuće, granica između sportskog rekreativnog sadržaja i osnovne potrebe za hlađenjem postaje izrazito tanka. Otvaranje bazena tokom noćnih sati nije samo komercijalni potez SC Olimpa, već odraz nove urbanističke realnosti u kojoj se javni prostori moraju prilagođavati ciklusima ekstremnog toplog vremena. Ovakve mere postaju neophodan deo infrastrukture koja pomaže građanima da prežive letnje mesece, pretvarajući sportski centar u svojevrsnu zonu za oporavak. Ipak, ovo nas podseća na to koliko su naši gradovi decenijama bili projektovani za umereniju klimu, koja polako postaje prošlost. Možda ćemo uskoro morati da prihvatimo da je noćni život u Beogradu postao ne samo društveni fenomen, već i jedini način da se uspešno izbegne toplotni udar?