Rakić (DS): Izlazak u više kolona ne znači veću zastupljenost, već gubitak glasova
Poslanica i potpredprednica Demokratske stranke Dragana Rakić izrazila je zabrinutost zbog načina na koji će opozicija učestvovati na predstojećim izborima. Rakić je naglasila da izlazak u više kolona, koji se planira mimo liste Studentski standard, ne donosi veću zastupljenost političkih stavova, već nosi rizik od gubitka glasova. Prema njenim rečima, ovakva strategija može dovesti do rascepa i konfuzije među glasačima, što u krajnjem rezultatu može oslabiti poziciju opozicionih snaga. Ona apeluje na jedinstvenost i jasnu strukturu kako bi se izbegao nepotreban gubitak potencijalnog izbornog potencijala koji bi mogao biti presudan za promenu trenutnog političkog stanja.
Politička matematika u Srbiji često se svodi na balansiranje između želje za širinom i straha od unutrašnjeg razloma. Rakićeva kritika ukazuje na klasičnu dilemu unutar opozicionih blokova: da li je bolje ponuditi više različitih opcija koje mogu privući specifične grupe birača, ili se držati stroge discipline koja garantuje koheziju? Istorija našeg parlamentarizma pokazuje da su upravo takvi pokušaji širenja uticaja kroz paralelne liste često rezultirali fragmentacijom, gde se glasovi koji bi bili dovoljni za promenu rasipaju na više manjih centara. Umesto stvaranja novih političkih prostora, ovakva taktika često samo oslabljava postojeće temelje, ostavljajući prostor za dominaciju onih koji su u stanju da kontrolišu jedinstven i disciplinovan glas. Možda je problem u tome što se u političkim krugovima strategija često donosi na osnovu trenutnog uticaja, a ne na osnovu dugoročne matematičke održivosti. Da li će ovakva odluka zaista doneti novu dinamiku ili će samo potvrditi tezu da je unutrašnji nemir najopasniji neprijatelj političke promene?