PACIJENTU UGRADILI VEŠTAČKO SRCE! Sada živi BEZ PULSA i na BATERIJE: "Bio je na ivici smrti"
Lekari u Splitu izveli su uspešan medicinski zahvat ugradnje veštačkog srca pacijentu koji je bio na samoj ivici smrti. Operacija je sprovedena u bolnici u Splitu kako bi se pacijentu omogućilo preživljavanje nakon što je njegovo prirodno srce prestalo da funkcioniše. Nova tehnologija omogućava pacijentu da živi bez uobičajenog pulsa, jer uređaj radi na baterije i pumpa krv kroz organizam na mehanički način. Ovaj složeni postupak predstavlja ogroman uspeh medicinske tehnologije i daje novu šansu za život osobama koje se suočavaju sa terminalnim stanjima srčanih oboljenja. Zahvat je bio neophodan kako bi se sprečila neizbežna smrt pacijenta.
Dok medicina pomera granice onoga što smatramo prirodnim, granica između čoveka i mašine postaje sve tanja. Ugradnja veštačkog srca koje funkcioniše na baterije i ne ostavlja trag u vidu pulsa zvuči kao scenario naučne fantastike, ali je postala surova realnost za pacijente u kritičnim stanjima. Iako je ovaj uspeh u Splitu trijumf inženjeringa i hirurške veštine, on istovremeno otvara duboka filozofska pitanja o prirodi ljudskog postojanja. Da li smo mi i dalje ista bića ako naš osnovni životni ritam, onaj koji smo decenijama povezivali sa udaranjem srca, zamenimo pravilnim radom baterija i motora? Tehnologija nam nudi produžetak života, ali nas tera da preispitamo definiciju živog organizma. Možda je pitanje samo vremena kada će se pitanje o ljudskosti svesti isključivo na funkcionalnost softvera i izdržljivost hardvera koji nas održava u životu?