"Nisam zadovoljan kako igraju, prespori su" Rade Šerbedžija prokomentarisao reprezentaciju Hrvatske na Svetskom prvenstvu u fudbalu
Poznati glumac Rade Šerbedžija prokomentarisao je nastup hrvatske fudbalske reprezentacije na Svetskom prvenstvu. Šerbedžija je izrazio nezadovoljstvo načinom na koji tim igra, navodeći da su igrači prespori. Njegova kritika upućena je na ritam igre i nedostatak dinamike koji su primetni tokom takmičenja. Glumac, koji prati sportski duh turnira, istakao je da trenutni pristup reprezentacije ne odgovara očekivanjima koja nose igrači i navijači na ovakvom nivou. Iako nije stručni trener, njegove reči ukazuju na percepciju publike koja prati Svetsko prvenstvo u fudbalu.
Kritika vrhunskog umetnika na račun sportskih rezultata često prelazi granice stručne analize i ulazi u domen čiste emocije. Rade Šerbedžija, kao čovek koji je navikao na preciznost i dinamiku u svom pozivu, očigledno ne može da prihvati spor ritam koji mu se čini neadekvatnim za Svetsko prvenstvo. Ovakvi komentari pokazuju koliko je sport postao deo opšte kulture, gde čak i ljudi iz potpuno drugih sfera imaju pravo i potrebu da prokomentarišu nacionalne simbole, a u ovom slučaju i fudbalsku reprezentaciju. Problem nije u tome što glumac kritikuje, već u tome što se sportski uspeh danas meri ne samo brojem postignutih golova, već i estetskim i ritmičkim standardima koje nameće moderni gledalac. Kada se igra postane prespora, ona gubi tu magiju pokreta koja privlači i one koji ne prate fudbal svakodnevno. Da li je to samo subjektivni osećaj poznatog glumca ili je sporost zaista postala hronična bolest modernih reprezentacija koje se bore sa umorom i pritiskom?