"NIKO NE MOŽE DA NAM ZABRANI DA UČESTVUJEMO NA IZBORIMA" Aleksić nikako da preboli što su studenti blokaderi oduvali opoziciju (VIDEO)
Miroslav Aleksić, lider Narodne stranke, izneo je oštre kritike na račun studentskih blokada i njihovog uticaja na političku scenu. U izjavama koje su objavljene u medijima, Aleksić je izrazio nezadovoljstvo načinom na koji su studenti, kroz svoje akcije, zapravo oslabili pozicije opozicije umesto da im pruže podršku. On naglašava da niko ne može da mu zabrani učešće na predstojećim izborima, uprkos pritiscima koji dolaze iz različitih pravaca. Fokus njegovog obraćanja bio je na unutrašnjim dinamikama unutar opozicionog bloka i na tome kako se protesti prelivaju u direktnu političku štetu za političke subjekte koji se bore protiv vlasti.
Politička scena u Srbiji često se pretvara u poligon gde se ne borimo samo protiv protivnika, već i protiv nepredviđenih ishoda sopstvenih saveznika. Aleksićeva frustracija studentima blokaderima otkriva duboki jaz između idealizma uličnog protesta i pragmatizma izbornog procesa. Dok studenti traže brza i radikalna rešenja kroz blokade, politički lideri pokušavaju da te iste akcije kanališu u glasove na šupljem rezultatima. Problem nastaje kada energija protesta, umesto da postane vetar u leđa, postane teret koji opoziciju vuče ka unutrašnjem rascepu. Ovakva situacija pokazuje da je u političkom ratištu nemoguće kontrolisati svaki pokret koji se pokrene u ime promene, čak i ako taj pokret na kraju pogoduje onima protiv kojih je usmeren. Da li je moguće uskladiti bes mladih koji su na ulici sa kalkulacijama političara koji moraju da preživljavaju na izbornim listama?