"MI MORAMO DA POKAŽEMO RAZLIKU IZMEĐU PRISTOJNE SRBIJE I ONIH KOJI BI DA IZAZIVAJU SUKOBE" Vučić u Inđiji razgovarao sa građanima koji pešače do Beograda
Predsednik Aleksandar Vučić razgovarao je sa građanima u Inđiji koji su pešačili ka Beogradu. Tokom ovog susreta, on je naglasio potrebu za jasnim razdvajanjem između onih koji predstavljaju pristojnu Srbiju i onih koji nastoje da izazivaju sukobe. Vučić je istakao da država mora da pokaže razliku između konstruktivnog dijaloga i postupaka koji dovode do nestabilnosti. Susret sa građanima koji su se kretali pešice predstavlja direktan kontakt sa ljudima koji su u pokretu, a predsednik je iskoristio priliku da poruči da se ne sme dozvoliti podsticanje konfliktnih situacija u društvu.
Politički govor koji se oslanja na dikotomiju između 'pristojnosti' i 'sukoba' postao je standardan alat u upravljanju javnim prostorom. Ovakva retorika vrlo brzo postavlja jasne granice: s jedne strane su građani koji prate državnu liniju, a s druge oni koji svojim postupcima ili stavovima postaju sinonim za nemir. Ovakav pristup, iako na prvi pogled zvuči kao poziv na mir i stabilnost, zapravo funkcioniše kao mehanizam za moralno rangiranje društvenih grupa. Kada se 'pristojnost' definiše kroz političku lojalnost, svaki oblik otpora ili kritike automatski dobija etiketu izazivanja sukoba. Ovakva podela može pomoći u konsolidaciji baze podrške, ali istovremeno stvara duboke podele unutar samog naroda, gde se svaka odstupanja od utvrđenog narativa posmatra kao pretnja miru. Da li je takva polarizacija zaista zaštita od sukoba ili je ona zapravo jedan od najjačih izvora budućih društvenih tenzija?