Friday, 26. June 2026.
Vesti iz Srbije i regiona
Početna Zdravlje Ljudi bi trebalo da žive mnogo duže: Dinosaurusi su kri...
Zdravlje

Ljudi bi trebalo da žive mnogo duže: Dinosaurusi su krivi što nije tako, tvrdi molekularni biogerontolog

Ljudi i drugi sisari trebalo bi da žive mnogo duže. Međutim, to nije slučaj, a krivac za to je doba dominacije dinosaurusa, koje je potpuno promenilo evolucioni....
Telegraf pre 55 dana 12 čitanja
Ljudi bi trebalo da žive mnogo duže: Dinosaurusi su krivi što nije tako, tvrdi molekularni biogerontolog
Foto: Telegraf
Sažetak

Molekularni biogerontolog iznosi tezu da bi ljudi i ostali sisari prirodno trebali da žive znatno duže nego što je to slučaj trenutno. Prema njegovim tvrdnjama, uzrok relativno kraćeg životnog veka leži u istorijskoj dominaciji dinosaurusa. Ta specifična era je na fundamentalan način izmenila evolucioni put sisara, primoravajući ih da se prilagode okruženju koje nije bilo optimalno za dugovečnost. Iako su sisari preživeli izumiranje ovih reptila, genetski i evolucioni obrasci koji su nastali tokom tog perioda i dalje utiču na biološke procese starjenja kod današnjih ljudi. Naučnik sugeriše da je evolucija u tom trenutku usmerila fokus na brzinu reprodukcije i preživljavanje u kratkim ciklusima, umesto na maksimalno produžavanje životnog veka.

Mišljenje SveVesti redakcije
Piše: · Urednica za zdravlje

Teorija o dinosaurusima kao nevidljivim arhitektima našeg kratkog životnog veka zvuči kao scenario za naučnu fantastiku, ali nosi u sebi duboku evolucionu logiku. Umesto da krivicu tražimo isključivo u genetskim greškama ili modernom načinu života, ovaj biogerontolog nas podseća da smo mi samo proizvod niza slučajnih, često surovih događaja. Ako je dominacija reptila postavila biološke okove koje danas pokušavamo da razbijemo savremenom medicinom, onda je borba protiv starenja zapravo borba protiv nasleđa iz doba koje je davno nestalo. Ironično je što pokušavamo da produžimo životni vek koristeći tehnologiju koju je evolucija, u svom nepredvidivom hodu, dizajnirala da bude samo privremena stanica. Možda je pitanje zapravo u tome da li ljudski organizam uopšte poseduje skriveni potencijal koji je suzbijen pre milionima godina, ili smo jednostavno programirani da budemo prolazni posmatrači na ovoj planeti. Da li bi svet postao stabilniji ili bi se potpuno urušio kada bi ljudski vek postao dvostruko duži?

Izvor
Telegraf →
Sažetak i komentar pripremila redakcija SveVesti.rs na osnovu javno dostupnog izveštaja. Za zahteve za uklanjanje sadržaja pogledajte Pravna napomena.
Slične vesti
DAN POSLE RAZORNIH ZEMLJOTRESA! Horor prizor iz vazduha, grad skoro sravnjen sa zemljom, spasioci nemaju baterijske lampe, počele PLJAČKE na svakom koraku!
Zdravlje
DAN POSLE RAZORNIH ZEMLJOTRESA! Horor prizor iz vazduha, grad skoro sravnjen sa zemljom, spasioci nemaju baterijske lampe, počele PLJAČKE na svakom koraku!
Kurir · pre 3h
Jednu od najzdravijih biljaka na Mediteranu Srbi često zaobilaze: Snižava krvni pritisak i čuva srce
Zdravlje
Jednu od najzdravijih biljaka na Mediteranu Srbi često zaobilaze: Snižava krvni pritisak i čuva srce
Telegraf · pre 5h
Spasite nečiji život: Krv danas možete dati u Beogradu i Lazarevcu
Zdravlje
Spasite nečiji život: Krv danas možete dati u Beogradu i Lazarevcu
Kurir · pre 5h
SKORO 50 MILIONA DINARA ZA MEDICINSKU OPREMU: Dom zdravlja "Novi Sad" kupuje novi mamograf i RTG aparat, rok isporuke 150 dana
Zdravlje
SKORO 50 MILIONA DINARA ZA MEDICINSKU OPREMU: Dom zdravlja "Novi Sad" kupuje novi mamograf i RTG aparat, rok isporuke 150 dana
Kurir · pre 7h