GROZOMORNE UVREDE BLOKADERA! Učesnike skupa u centru Beograda naziva "ološem, đubradima i kriminalcima" - PRIŽELJKUJE IM SMRT!
Advokat Kokanović uputio je oštre uvrede učesnicima skupa koji je održan u centru Beograda. Tokom svog izlaganja, on je učesnike blokade nazvao ološima, đubradima i kriminalcima, uz dodatne reči kojima je izrazio želju za njihovom smrću. Ovakav način komunikacije izazvao je burne reakcije u javnosti, s obzirom na to da su uvrede upućene građanima koji su učestvovali u političkom protestu. Kokanović je svoja izlaganja pokušao da opravda svojim stavom o legitimitetu i ciljevima samog skupa, ali je ton koji je koristio prešao granice profesionalnog i društvenog pristojstva. Incident u Beogradu ponovo je skrenuo pažnju na visoku napetost između različitih društvenih grupa.
Retorika koja se koristi u javnom prostoru često prestaje da bude politička i postaje prosto dehumanizujuća. Kada pravnik, osoba koja bi po prirodi trebalo da bude čuvar zakona i verbalne discipline, koristi termine poput đubre ili direktno priziva smrt protivnika, granica civilizovanog dijaloga je definitivno pređena. Ovakav izliv besa nije samo problem jednog pojedinca, već simptom duboke polarizacije u društvu gde se sagovornik više ne posmatra kao neko s kim se može neslagati, već kao neprijatelj kojeg treba eliminisati. Umesto argumentovanih debata o pravima i dužnostima, dobijamo verbalne obračune koji samo produbljuju jaz između građana. Ako se i najosnovnije norme pristojnosti sruše u ime političke borbe, šta ostaje kao zajednički jezik za bilo kakav budući društveni dogovor? Da li smo u procesu gde su uvrede postale efikasniji alat od činjenica i zakona?