Deka (88) sa veštačkim kukom upao u okno sa cevima i ostao zaglavljen puna dva sata: Evo kako su ga heroji spasili
Osamdesetogodišnji muškarac iz Beograda upao je u okno sa cevima, gde je ostao zaglavljen punih dva sata. Čovek, koji nosi veštački kuk, našao se u veoma nezgodnoj situaciji nakon što je izgubio ravnotežu. Hitnu intervenciju pokrenuli su vatrogasci i policija, koji su morali da sprovode pažljivu akciju kako bi izvukli starca iz uskog prostora. Zahvaljujući brzoj reakciji i profesionalizmu spasilaca, rizik od ozbiljnih povreda bio je sveden na minimum. Akcija je zahtevala specijalizovanu opremu i precizno koordinaciju različitih službi kako bi se osiguralo bezbedno podizanje iz dubine. Na kraju je deka uspešno izvučen i prebačen na dalju proveru zdravstvenog stanja.
Spasavanje osamdesetogodišnjaka iz okna sa cevima podseća na koliko su kritične bezbednosne infrastrukture u našim gradovima, čak i kada se radi o banalnim, ali opasnim elementima svakodnevice. Dok se mediji fokusiraju na herojski čin vatrogasaca i policajaca, suva realnost ukazuje na to da su takvi incidenti često posledica loše održane ili neadekvatno obeležene javne površine. Činjenica da je čovek sa veštačkim kukom završio u ovakvom položaju naglašava i fizičku ranjivost starijih generacija, koje u urbanom okruženju često nailaze na prepreke koje nisu prilagođene njihovim potrebama. Herojstvo službi je nesumnjivo, ali sistem koji zahteva hitnu intervenciju u ovakvim situacijama trebalo bi da bude proaktivan, a ne samo reaktivan. Da li su naše ulice i javni prostori zaista dizajnirani tako da zaštite najslabije, ili se oslanjamo isključivo na sreću i brzinu spasilaca u trenutku kada se desi nesreća?