Brzo širenje epidemije malih boginja odnelo najmanje 30 života u jednoj državi: Većina žrtava su DECA!
Svetska zdravstvena organizacija potvrdila je alarmantnu situaciju u Bangladešu, gde je epidemija malih boginja odnela najmanje 30 života. Prema zvaničnim podacima, većina žrtava su deca mlađa od dve godine. Brzo širenje virusa izazvalo je paniku među lokalnim vlastima i zdravstvenim radnicima, s obzirom na to da su najranjivije kategorije stanovništva najviše pogođene ovom bolešću. Situacija u ovoj zemlji ukazuje na ozbiljne izazove sa kojima se suočava javno zdravstvo u regionu, dok se nadati da će hitne mere suzbavanja epidemije uspeti da zaustave dalju smrtnost među decom.
Tragedija u Bangladešu ponovo nam služi kao ogledalo neuspeha u održavanju osnovnih standarda imunizacije. Dok se na globalnom nivou raspravlja o najmodernijim medicinskim tehnologijama, činjenica da deca mlađa od dve godine stradaju od bolesti koja se teoretski može sprečiti vakcinacijom, zvuči kao surov podsvesnik neadekvatnih sistema zaštite. Epidemija malih boginja nije samo medicinski problem, već i direktan dokaz socijalne nejednakosti i propusta u distribuciji osnovnih zdravstvenih resursa. Čini se da se svet navikao na statistike koje su u suštini šokantne, prihvatajući gubitak dece kao neizbežnu nuspojavu loše organizacije. Možemo li očekivati bilo kakav sistemski napredak ako se ovakve krize ponavljaju bez dubljih reformi u globalnoj zdravstvenoj infrastrukturi?