Ben Gvir: Sporazum sa Libanom velika greška, tražim glasanje vlade
Lider krajnje desničarske izraelske stranke Ocma Jehudit, Itamar Ben Gvir, izneo je oštru kritiku povodom potencijalnog sporazuma sa Libanom. On je saopštio da smatra taj dogovor velikom greškom i zahtevao je hitno glasanje vlade o toj temi. Ben Gvir izrazio je duboko nepoverenje u sposobnost libanske vlade da izvrši kontrolu i razoruža militantni pokret Hezbolah. Prema njegovim rečima, izraelske snage će u narednom periodu ostati na većem delu teritorije bezbednosne zone, ali on naglašava da samo vojnici Izraelskih odbrambenih snaga mogu efikasno uništiti Hezbolah. On smatra da niko drugi neće preuzeti tu odgovornost umesto Izraela.
Politička scena u Izraelu ponovo se okreće ka radikalnim zahtevima koji dodatno usitnjuju unutrašnji politički konsenzus. Ben Gvirov stav ne predstavlja samo kritiku jedne odluke, već direktan izazov diplomatiji koja pokušava da balansira između bezbednosnih zahteva a i regionalne stabilnosti. Njegova retorika o tome da samo vojska može rešiti problem Hezbolaha stavlja vladu u nemoguću poziciju: ili će se povući pred pritiskom ekstremne desnice ili će rizikovati eskalaciju sukoba. Ovakav pristup često služi kao alat za jačanje baze krajnjih nacionalista, dok se realni diplomatski procesi svode na sporedni sadržaj. Pitanje je da li ovakva politika izolacije i odbacivanja kompromisa na duže staze može doneti bezbednost, ili će samo produbiti jaz između Izraela i njegovih suseda, čineći mir još težim ostvarivanjem?